Home » Genel » Ciltteki Gözenekler Neden Açılır ?

Genetik faktörler: Nasıl bir cilde sahip olacağımız aslında doğduğumuzdan itibaren kalıtımsal yolla bize nakledilmiştir. Çevresel faktörlere karşı cildinizi koruyabilirseniz büyük ihtimal anne, baba, dede gibi akrabalarınızın ciltlerine benzer bir yapınız olacaktır.

Güneş ışığına maruz kalma: Güneşte normalden çok daha uzun süre tesir altında kalmak cilt ve gözenekler üzerinde olumsuz etki yapar. Aynı zamanda cilt lekeleri de yine uzun süre güneş altında kalmaktan dolayı oluşmaktadır.

Yaşam şeklinin etkisi: insan üzerinde genetik faktörlerin yanında çevresel faktörlerinde söz hakkı vardır. Bu haklardan bir tanesi yaşadığı ortam koşullarıdır. Stresli, kötü hava koşullarının kol gezdiği, sigaranın aşırı tüketildiği bir ortamda doğal olarak cilt ve gözenekler bu koşullardan olumsuz etkilenir.

Yaşın ilerlemesi: Yaşın ilerlemesi kuşkusuz hiç birimizin kaçamayacağı bir gerçek olan yaşlılığı getirecektir. Bu süreçte yaş ilerlemesiyle birlikte cilde esnekliğini veren maddelerde azalmalar görülür. Sonuç olarak cilt sarkar. Sonrasında gözeneklerde büyümeler oluşur.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte cilde esnekliğini veren kalojen ve elastin miktarlarını azalması neticesinde ciltte gözeneklerde büyüme gözlenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://mapos.com.tr fason lazer kesim teşhir ekipmanları replika saat eta saat Kırıkkale haberleri eskisehirhaber26.com Logo Bayi İnstagram şekilli nick Trendyol kurye iş başvurusu Cerenler vakfı burs başvurusu coin yorum kredi ve nakit kömür fiyatları güncel bilgiler Creostand