Home » Makyaj Teknikleri » İyot yetersizliği birçok hastalığa yol açıyor

İyot yetersizliği birçok hastalığa yol açıyor

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Sağlık Teknik Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülden Pekcan, [hstekesme][hstekesme]İyot kullanımı yetersizliği, çok önemli bir halk sağlığı sorunudur[hstekesme][hstekesme] dedi.
Prof. Dr. Pekcan, çocukların büyümesi ve gelişiminde önemli yeri bulunan iyotun az miktarda kullanıldığında bile ihtiyacı karşıladığını, yetersiz kullanımının ise birçok hastalığa yol açtığını bildirdi.
Eskiden sadece guatra neden olduğu düşünülen iyot yetersizliğinin zeka geriliğine de yol açtığının anlaşıldığını ifade eden Pekcan, [hstekesme][hstekesme]İyot kullanımı yetersizliği, çok önemli bir halk sağlığı sorunudur. Dünyada üzerinde en çok durulan 3 durum vardır. Bunlar, anemiye neden olan demir eksikliği, A vitamini yetersizliği ve iyot kullanımı yetersizliğidir. Çözümü en kolay olan sorun da iyot yetersizliğidir[hstekesme][hstekesme] diye konuştu.
Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Boyraz ise, halk sağlığını korumanın devletin en önemli görevlerinden olduğunu kaydetti.
İyot kullanımını sağlamanın koruyucu bir sağlık hizmeti olduğunu ifade eden Boyraz, [hstekesme][hstekesme]İyot kullanımı yetersizliği, dünya nüfusunun yüzde 25[hstekesme]ini olumsuz etkilemektedir. Guatrın önlenmesi için en iyi yöntem iyot kullanımıdır. Bakanlığımız, iyot kullanımını yaygınlaştırmak için UNICEF[hstekesme]le işbirliği yapmaktadır. Program kapsamında sofra tuzunun iyotlanması kararlaştırılmıştır[hstekesme][hstekesme] diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://mapos.com.tr replika saat eta saat Kırıkkale haberleri eskisehirhaber26.com türk takipçi satın al