Home » Genel » Londra Kanal Yaşamı

Seyahat hedefleriniz arasında Londra varsa, bu seyahati yapmak isteyen bir kişiye tavsiye edilecekler listesinde kendisine rahatlıkla yer bulur Londra kanalları. Londra su kanallarının tekne yaşamı, dışarıdan bakıldığında oldukça sıra dışı ve çekicidir. Bu kanalların kenarında dolaşmak güzel bir duygudur. Bu duyguyu çeşitlendiren ve rengârenk hale getiren birbirinden sevimli teknelerin arzı endam ederek boy göstermesini izlemek hoş bir deneyimdir.

Londra kanallarında gezinti yaparken, güzel teknelerin varlıklarının tekne sakinlerinin hayata yönelik “marjinal olma” istemlerinin vuku bulması sonucunda oluştuğunu düşünebilirsiniz. Bu düşüncenin kimi teknecilerin yaşamlarına bakıldığında doğruluk payı vardır. Kimi tekneciler maddi refahlarıyla bağlantılı bu tekneleri kullanırlar. Tekneler bu insanlar için rahatlama ve sayfiye yerleridir. Sürekli teknelerde yaşama durumları olmasa bile en azından hafta sonları teknelerini canları istedikleri zaman kullanırlar. Ayrıca, ekonomik durumu iyi olan bazı kişilerin mülkleri olmakla birlikte, bu kişiler dönem dönem teknelerinde yaşarlar.

Bu görünüm üzerinden genel bir çıkarıma giderek, “bütün tekne sakinlerinin maddi koşulları oldukça iyidir ve bu insanlar hayatlarını renklendirmek amacıyla, teknelerde yaşarlar” düşüncesini savunursanız, sizi bir aldanma bekler. Londra tekne yaşamı için böylesi bir çıkarıma gitme durumunuz halinde Londra’nın pazarlanabilir markasına fark etmeden yatırım yapmış olursunuz. Londra Belediyesi kentin imajını güçlendirmek amacıyla kanallara ağırlık vermemiştir. Bilakis Londra’nın pazarlanabilmesinin ters etkisi sonucu tekneler Londra’da büyük oranda artmıştır.

Kanalların sakinlerinin tekne yaşamını seçmesinin en büyük nedeni, Londra’nın Margaret Thatcher döneminden beri küreselleşme yaygarasının başkenti olmasıyla doğrudan bağlantılıdır. Thatcher hükümetinin spekülatif sermayenin önünü açma yaklaşımının sonucunda 1980’lerden itibaren Londra’daki konut fiyatları anormal ölçülerde artmaya başladı. Son 20 yılda Londra’nın herhangi bir semtinde kira fiyatları yüzde 1000 dolaylarında artış gösterirken, bazı yerlerde bu oranlar çok daha fazla artış gösterdi.

Yazar: Tufan Bozkurt

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://mapos.com.tr replika saat eta saat eskisehirhaber26.com türk takipçi satın al  trendyol influencer başvuru Ankara asfalt