Home » Makyaj Teknikleri » Şıra Nasıl Yapılır?

Genellikle İskender kebapla tüketilen şıra, aslında unutulmaya yüz tutmuş tatlarımız arasında geliyor. TDK’de “bazı meyve ve sebzelerin özü” diye geçen şıranın mazisi yüzyıllar öncesine dayanmakla birlikte Osmanlı’nın meşhur ve özgün lezzetlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Daha çok üzüm şırası, elma şırası ve armut şırası çeşitlerini bildiğimiz şıra, aslında ne şerbettir ne de şurup. İkisinden farklı olarak tatlandırıcı içermeyen şıra için bozanın yazlık hâli de diyebiliriz. Osmanlı döneminde yaz aylarında sokaklarda satılan şıra, devletin ileri gelenlerine özellikle ikram edilen içecekler arasında gelirdi. Hem halkın sofrasında hem de devletlunun menüsünde kendine yer bulan şıra nasıl yapılır, şıra yapmanın püf noktası nedir ve şıra nasıl tüketilir sorularının cevapları yazımızda.
Şıra Nasıl Yapılır?

Ev yapımı üzüm şırası için gerekli olan malzemeler bol suyla yıkanmış dolu dolu 1 bardak siyah çekirdekli kuru üzüm ve iki bardak su.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://mapos.com.tr replika saat eta saat eskisehirhaber26.com türk takipçi satın al  trendyol influencer başvuru Ankara asfalt Bursa Klima Servisi